Bourat či nebourat starý dům?

shutterstock.com

shutterstock.com

Zbourání starého domu a postavení nového nebo pouhá rekonstrukce mají totiž své jisté výhody ale i nevýhody. Pokud jste právě v situaci, kdy řešíte toto dilema, možná vám pomůžeme se rozhodnout. Přinášíme srovnání obou možných variant.

Postupná rekonstrukce může být méně nákladnější

Rekonstrukce starého domu je dobrá volba v případě, pokud nikam nechcete spěchat. Výhodou tohoto rozhodnutí je, že se můžete nastěhovat téměř okamžitě. Dále také fakt, že se díky postupným konstrukčním úpravám můžete vyhnout nárazovým velkým finančním investicím. Nemusíte si brát hypotéku, ale můžete si vystačit s úvěrem ze stavebního spoření. Ten je možný až do výše 750 000 Kč. Výhodou pro vás může být i to, že zachováte kouzlo starého domu, který skvěle zapadá do svého okolí. Právě zde ale narážíme na problémy.

Při rekonstrukci domu je totiž potřeba postupovat pečlivě a pomalu. Staré domy mají většinou problémy s vysokou vlhkostí, mají zastaralé potrubí i elektrické rozvody. Musíte tedy počítat s tím, že toto vše bude potřeba předělat. Rekonstrukce se tak může změnit i v částečnou demolici a v tomto případě by bylo finančně výhodnější zvolit variantu druhou – tedy kompletní demolici a stavbu nového domu.

Stavba nového domu přináší vyšší komfort

Demolice starého domu a následné postavení domu nového má své nesporné výhody. Největší je, že moderní dům může zcela odpovídat vaší představě o bydlení. Nebudete limitováni prostorami, které by starý dům nabízel. Další výhodou je, že nový dům bude funkční a bude odpovídat současným potřebám moderního bydlení. Do nového domu jistě budete instalovat zcela nové potrubí i elektrické rozvody. Nemusíte mít tedy obavy z jejich kvality.

Stavbou nového domu také v budoucnu můžete ušetřit na nákladech na bydlení – pokud vsadíte na nízkoenergetickou stavbu. Stavba nového domu bude navíc rychlejší. Výhodou také je, že materiál ze starého domu jako jsou například cihly nebo zachovalé střešní tašky, můžete použít při stavbě. Stavba nového domu má snad jen jednu menší nevýhodu a tou je právě finanční nákladnost i když to záleží případ od případu. Někdy může být stavba nového levnější než samotná rekonstrukce.

1 comment for “Bourat či nebourat starý dům?

  1. Miloš Čermák
    30.1.2013 at 09:47

    Uvazovali jsme podobne a dosli asi ke stejnym zaverum, proste pokud se nejedna o nejakou super stavbu tak je vzdy lepsi zbourat a zacit znovu. Staci problemy z vlhkosti apod. ktere se ve starem dome resi opravdu slozite a draze…

Comments are closed.