Byt či dům

Stojíte nyní před otázkou, zda si postavit dům či si koupit byt pro svou rodinu? Kam nasměrovat své finance a do čeho investovat?

Podle čeho se však rozhodovat při výběru svého bydlení? Rozhodnutí bude záviset na množství volného času, životním stylu a také dalších potřebách rodiny. Byty jsou vyhledávány zejména lidmi, kteří mají jiné ambice než domácí práce a sekání trávy. Lidé bydlící v bytě preferují zejména zábavu. Co se týče rodinných domů, bydlí v nich zejména rodiny s dětmi, lidé s nenáročným zaměstnáním a také milovníci klidu, přírody a venkova.

Dům však obnáší mnohem více nákladů

Majitelé domů se většinou řídí heslem: „Můj dům, můj hrad.“ Pokud bydlíte v rodinných domech, nemusíte se ohlížet na sousedy, když si pustíte hudbu nahlas. Chcete-li o půl noci vysávat obývací pokoj anebo fandit hokeji a zakřičet si, že je gól, pak Vám v tom nic nebrání a hlavně na Vás nikdo nebude zespodu, ani shora nikdo tlouct koštětem do stěny. Můžete začít i rekonstruovat svůj dům, aniž byste omezovali své sousedy. Dům však obnáší mnohem více nákladů a starostí, protože si vyžaduje neustálou pozornost. Je proto nejlepším řešením proměnit svůj dům v nízkoenergetický či pasivní, čímž jsou sníženy náklady.

Ale také byty mají své výhody a tu hlavní tvoří její bezstarostnost. Majitel bytu se nemusí starat o vzhled bytového domu, ale pouze o svůj vlastní byt. O vše ostatní se stará správce bytového domu. Jelikož jsou dnes lidé stále více zaměstnaní a chtějí si užívat volna a ušetřit peníze, volí zejména byty. Samozřejmě byt může být někdy mnohem dražší než rodinný dům.