Domácí kancelář? Žádný problém.

shutterstock.com

shutterstock.com

Najít ve velkých domech prostor pro pracovnu nebývá velkým oříškem, jednoduše se jí vyčlení jedna středně velká místnost. Horší situace však nastává v menších interiérech, kde zkrátka nemáte místo na nic, natož na speciální pokoj vyhrazený pro domácí kancelář. Existuje však řada možností, jak se s tím vypořádat.

Pokud máte malý byt, nevzdávejte se, příjemné pracovní prostředí lze vytvořit takřka kdekoli. Máme pro vás pár tipů, jak postupovat při jeho budování, na co si dát pozor a čemu věnovat zvýšenou pozornost.

Začněte správným výběrem prostoru

Nejdříve je nutné uvědomit si, kolik prostoru ke své práci potřebujete. Stačí vám k práci jen notebook? Pak je pracovna v malém interiéru možná zbytečným luxusem. Budou k vám chodit kolegové či klienti? Je pak nutno myslet na dostatek místa k sezení, které by mělo být součástí vaší pracovny, ne součástí dětského koutku. Potřebujete ke své práci hodně věcí a nemáte čas na jejich úklid? Udělejte pracovnu ze své skříně, kterou kdykoli před nepracovní návštěvou jednoduše zavřete. Do skříně stačí vložit kratší desku o velikosti vašeho notebooku, ta poslouží jako psací stůl, přišroubujte několik poliček na knihy a dokumenty. Uvidíte, ve finále vám ještě mnoho prostoru zbude na uložení oblečení.

Jaké si to uděláte, takové to budete mít, zdroj: shutterstock.com

Jaké si to uděláte, takové to budete mít, zdroj: shutterstock.com

Můžete také využít část jídelního stolu, nebo do skříňky s poličkami připevnit stůl, čímž získáte i úložný prostor. Nezapomínejte na staré pravidlo „vše má své místo“, jelikož i to zmírňuje stres. Nemáte-li dostatek místa na své materiály na policích, nahraďte je, ať už různými závěsnými šanony, boxy apod.

Využijte toho, že si prostředí můžete zařídit sami a vybírejte pečlivě takové vybavení, aby vám umožňovalo pohodlnou práci

Co je nezbytné?

Šetřit můžete na pořízení stolu i úložných prostor, nikoli však židli, která by měla být dostatečně pohodlná, měkká a úměrně vysoká vaší postavě. Nejedná se pouze o investici do dalšího kusu nábytku, ale do vašeho zdraví. Taktéž byste neměli opomenout dostatečné světlo, ideálně co nejvíce denního přirozeného. Málo světla totiž může vyvolávat deprese a vede ke snížení pracovní výkonnosti. Pokud nemáte možnost využít denního světla, pořiďte si alespoň kvalitní umělé osvětlení vaší pracovní plochy. Pozor i jeho umístění je velice důležité, pro zdraví vašich očí jej nedávejte přímo nad ani za notebook.

Vaše kancelář by také měla být v co největším soukromí, které vaše prostory dovolují. Důležité je, abyste se zde cítili vyrovnaně, klidně a abyste nebyli vyrušováni okolním děním. Pokud nemáte dostatek pokojů, rozdělejte jeden dělící příčkou, která vám vytvoří nejen klidný prostor pro vaši kancelář, ale i již zmiňované úložné prostory.

Nejčastější věci, které nedovolují efektivní práci z domácí kanceláře

 • hlučná domácnost
 • neustálé vyrušování jinými podněty a tím sklony k prokrastinaci
 • nedostatek prostoru pro uložení pracovních věcí

Dekorace

Využijte toho, že to není oficiální, neosobní prostředí městské kanceláře a vytvořte si svou kancelář tak, aby odrážela vaši osobnost a splňovala vaše podmínky příjemného pracoviště. Pokud se vám to podaří, odrazí se to i na vaší práci a výsledcích. Vyzdobte si pracoviště po svém, ať už fotkami, obrázky, citáty, nebo barevnými zdmi, zkrátka vším, co vám pomůže při práci i pro motivaci.

A jaké jsou vaše tipy na domácí kancelář? Jste schopni pracovat z domova nebo raději navštěvujete coworkingová centra nebo kavárny?

3 comments for “Domácí kancelář? Žádný problém.

 1. Leo
  8.9.2014 at 12:29

  pracuju v domaci kancelari uz nekolik let musim rict ze jinam bych uz nesel je to hrozna svoboda kdykoli se muzete prizpusobit a nemusite pritom nikoho obtezovat a premlouvat kancelar jsem si udelal z jednoho pokoje myslim ze je ale dulezite aby mel clovek pro praci klid takze delat v obyvaku domaci kancelar je nesmysl nejenze neudelat enic ale taky nemate jistotu ze ty papiry ktery jste si tam vcera dal tam jeste budou a nebudou pomalovany princeznama

 2. Pája
  11.9.2014 at 07:58

  Taky jsem pracovala v domácí kanceláři pár let, jako novinářka, musím ale říct, že jsem docela ráda, že děti vyrostly a já zas mohla mezi lidi do normální kanceláře. Pro mě to není, mám dům spojen s příjemnýma věcma a práce a s ní spojený stres mi to akorát kazily.

 3. Nela
  15.9.2014 at 07:34

  Dobré ráno, já tedy musím říct, že neznám nic lepšího, než si dát ráno sprchu, obléct teplý župan, udělat kávu, sednout si ke svému stolu a začít pracovat, a to bez jakýchkoli delších příprav, bez stresu v dopravě, bez nucených úsměvů na šéfa. Má domácí kancelář je skutečně malá, ale za nic bych ji nevyměnila. Navíc zařídit jde velice jednoduše, dnes v době ikea a bazarů :)

Comments are closed.