Jak pečovat o laminátovou podlahu, aby dlouho vydržela?

shutterstock.com

shutterstock.com

Laminátové podlahy jsou dnes velmi oblíbené, a to hlavně díky bohaté nabídce dekorů. Vybrat si můžete laminát napodobující různé dřeviny, kámen či keramiku. K dostání jsou také voděodolné laminátové podlahy v podobě dlažby, které se hodí hlavně do koupelen. Aby vypadala laminátová podlaha stále jako nová, musíte jí poskytnout dostatečnou péči.

Péče o laminátové podlahy není náročná

Péče o laminátovou podlahu je poměrně jednoduchá. Nemusíte se bát, že byste denně trávili hodiny čištěním podlahy. Stačí ji totiž jen zamést nebo vysát a nakonec otřít vlhkým a měkkým hadrem. Můžete používat pro důkladnější čištění speciální přípravky, které jsou na laminátové plovoucí podlahy přímo určené. Ale pamatujte na to, že nesprávná údržba může podlahu nadobro poškodit. Pečlivě tak čtěte informace psané na použitém přípravku!

Na co si dát pozor?

Věděli jste, že vlhkost má vliv na stav laminátové podlahy? Doporučuje se, aby vlhkost místnosti, ve které je laminátové podlaha, nepřekračovala 65 %. Také byste měli vědět, že laminát je pokryt melaminovými živicemi a speciálním lakem, který je snadno poškoditelný pískem či tvrdými drobnými nečistotami. Před vstupem do místnosti by měla být rohožka či malý kobereček, který tyto nežádoucí částečky zachytí.

Správná pokládka usnadní údržbu a zvýší životnost vaší laminátové podlahy

Správná pokládka usnadní údržbu a zvýší životnost vaší laminátové podlahy

Při čištění laminátové podlahy zapomeňte na tvrdé kartáče či houby s drsným povrchem. Drhnutím byste mohli nenávratně podlahu poškodit. A pokud se vám na podlahu rozlije tekutina, pak ji rychle otřete hadrem, aby se nedostala pod podlahovou krytinu. Hlavně zatečení do spár může být problematické, pokud dobře netěsní, dojde k nabobtnání a vzniku nepříjemných nerovností ve spojích. Tomu lze částečně předejít, pokud je správně provedena pokládka plovoucí podlahy.

Na trhu jsou k dostání speciální prostředky určené přímo na laminátové podlahy. Vyvarujte se tedy používání jiných prostředků. Předejdete tak poškození vzhledu dekoru.

Laminátové podlahy jsou sice charakteristické svou odolností, ale doporučuje se používat na nožky nábytku plastové chrániče. To platí zejména u židlí v kuchyni, abyste s nimi mohli snadno manipulovat bez poškrábání laminátu.