Je lepší pronajímat byt zařízený nebo nezařízený?

shutterstock.com

shutterstock.com

Tuhle otázku si položí asi každý z nás, kdo přemýšlí o pronajímání bytu. Obě varianty jsou možné a obě varianty se u nás praktikují. Samozřejmostí je také, že každá z variant má své pro a proti. Než učiníte závěrečné rozhodnutí, měli byste celou situaci pečlivě zvážit a zjistit si všechny klady a zápory jednotlivých variant. Pokud nebudete dostatečně informováni, je velmi pravděpodobné, že konečné rozhodnutí nebude správné.

Jak mají vypadat jednotlivé varianty vybavení?

  1. nevybavený byt

Nevybavený byt k pronájmu rozhodně není myšlený pouze jako holé obvodové stěny. Některá část vybavení je nezbytná i pro byty v kategorii nevybavených. Takové vybavení se již ani nezmiňuje v nabídce a je v bytě bráno jako automatická součást. Mezi toto vybavení řadíme například vanu, sprchový kout, umyvadlo, toaletu a kuchyňskou linku. To je bráno jako základní vybavení každého bytu. Vše ostatní je nadstandard. Takových bytů najdete na inzertních serverech nejvíce.

  1. částečně vybavený byt

Při částečně vybaveném bytu do pronájmu musí být v bytě ještě něco navíc, oproti základnímu vybavení. Takový byt může mít kompletně dokončené pouze některé místnosti v bytě. Nejčastěji se jedná právě o kuchyň, koupelnu nebo obývací pokoj. Byt tedy musí být vybaven natolik, aby bylo možné v něm začít okamžitě přespávat a bydlet, ale kompletní vybavení si zajistí nájemníci podle svého vkusu.

  1. kompletně vybavený byt

Kompletně vybavený byt musí splňovat veškeré požadavky, které jsou třeba pro nastěhování a okamžitý začátek bydlení. Nájemníci v kompletně vybaveném bytě by neměli být povinni dokupovat žádnou část vybavení (pokud si nebudou přát výměnu). Kompletně zařízený byt k pronájmu by měl obsahovat postele, sedací soupravy, televizi, kuchyňské spotřebiče, mikrovlnnou troubu a mnohé další. Bohatě stačí i levnější nábytek, který koupíte například na katalognabytku.sk. Takových bytů je na trhu velmi málo, což může být vaše výhoda.

Výhody a nevýhody zařízeného bytu

Pokud je váš byt kompletně zařízený a vybavený, můžete na jeho pronajímání vydělat více peněz. Samozřejmě že počáteční investice do zařízení bude poněkud vyšší, ale peníze se vám budou vracet. Po určité době vám peníze z pronajímání zaplatí i vybavení a byt vám už bude jen vydělávat. Kompletně zařízené byty se pronajímají za mnohem větší finanční obnos, než byty nevybavené.

Nevýhodou u zařízených bytů je především nacházení správných nájemníků. Do vybavených bytů se stěhují především takové osoby, které nemají žádný majetek v osobním vlastnictví. Takoví lidé jsou v mnoha případech problémoví a často nevydrží v bytě dlouho. Takovým nájemníkům se chce každý z nás raději vyhnout. Hrozí také poškození vašeho nábytku, které se jen těžko napravuje a finanční kompenzace se z takových lidí dostává pouze velmi těžko.

Výhody a nevýhody nezařízeného bytu

Nezařízený byt nebo pouze částečně zařízený byt vás samozřejmě tolik finančně nezatíží jednorázovou investicí při vybavování. Také ale nemůžete takový byt pronajímat za ceny bytů vybavených. Samozřejmě ti nájemníci, kteří budou mít podstatnou část vybavení vlastní jsou považováni za seriózní. K vybavení a tedy k celému bytu se budou chovat ohleduplně vyšší je i procento navázání dlouhodobé spolupráce.

Věděli jste, že i u nás se staví kanadské sruby? Více se dozvíte zde.

Dobrou volbou je v takovém případě sepsání předávacího protokolu. Ten si nechte od nájemníků podepsat ihned po nastěhování. Podle předávacího protokolu bude okamžitě jasné, které vybavení je vaše a které si pořídili nájemníci. Předávací protokol již pomohl vyřešit mnoho starostí při vystěhování nebo odstoupení od nájemní smlouvy mezi oběma stranami.

1 comment for “Je lepší pronajímat byt zařízený nebo nezařízený?

  1. Mila
    16.6.2014 at 11:28

    Zalezi..z pohledu pronajimatele je jednodussi pronajimat byt bez zarizeni, opadava tak strach o veci a snizuje se pak pro najemnika vyse kauce. Taky si myslim, ze pokud se vylozene nejedna o studenty, kteri se prizpusobi vsemu, je lepsi, aby si byt kazdy zaridil po svem.

Comments are closed.