Loftové byty – nový trend v bydlení?

libertybuilding.cz

Popularity nabyli díky americkým umělcům před více než padesáti lety. Dnes se oblíbenost těchto půdních bytů vytvořených především z bývalých průmyslových budov vrací a dokonce dochází ke vzniku nových atraktivních městských čtvrtí plných loftových bytů. Kde je naleznete u nás?

Největší boom v současné době zažívá Los Angeles a jeho Arts District. Dalším příkladem může být oblíbený manhattanský Meatpacking District. Loftové půdní byty, které přinášejí alternativu k ultramoderním novostavbám, zažívají v posledních letech nevídaný celosvětový comeback a poptávka po nich roste rapidním tempem.

Když nový byt, tak loft!

Názvem loft se označuje půdní byt umístěný přímo pod střechou budovy domu, typický svým velkým otevřeným prostorem, který obvykle dříve sloužil k průmyslovým nebo obchodním účelům a později byl upraven pro potřeby běžného bydlení.

Lofty tak poskytují možnost moderního prostorného a vzdušného bydlení. Velikost těchto bytů bývá v průměru kolem 80 metrů čtverečních. Dalším znakem, kterým se také liší od většiny nových bytů, jsou vysoké stropy dosahující běžně výšky přes 5 metrů čtverečních a velká okna zaručující významné osvětlení bytu během dne. Není tak divu, že je mají rádi zejména kreativní lidé z umělecké branže.

Loft charakterizuje velký otevřený prostor

Atmosféru těchto originálních bohémských obydlí pak dotváří ponechané původní trámy, zábradlí, sloupy, schody nebo například dveře. Můžeme se setkat také se zdmi v původní cihlové podobě. Lofty, které mohou být využity i například jako ateliéry, přinášejí možnost originálního bydlení a hry s prostorem. Tradiční lofty, které jsou vytvořeny z továrních budov v centrech měst, nabízejí v první řadě blízkost k veškerému občanskému vybavení, poskytují tak jejich vlastníkům či nájemníkům skutečné pohodlí.

Otevřený prostor, zdroj: libertybuilding.cz

Lofty v Praze již nejsou vzácností

Od 60. let, kdy došlo ke vzniku vůbec prvních loftových bytů uplynulo mnoho a lofty již dnes nejsou výsadou pouze bohémských umělců žijících v Paříži, Londýně či New Yorku, a čtvrti, ve kterých je dnes najdeme, nejsou špinavé. Naopak, lofty se v mnoha zemích stávají symbolem luxusního bydlení.

Celosvětově pak dokonce kvůli uspokojení poptávky po tomto vskutku originálním způsobu bydlení začalo docházet k výstavbě loftů úplně nových. Co se týká tuzemského trhu s loftovým bydlením, tak i ten se pomalu rozrůstá. Nejvíce loftů zatím najdeme v Praze.

Předělat objekt do podoby loftů však není jednoduché, vyžaduje to velkou dávku úsilí a přináší nemalé náklady a ne každá developerská společnost se do takového projektu pustí. Jen malé procento investorů je schopno pochopit estetickou hodnotu staré tovární zástavby a zachovat ji citlivou přestavbou na loftové bydlení, ateliéry nebo atypické nebytové prostory. Loftů tedy bude vždy velmi málo.

Poptávka po loftových bytech roste

Poptávka po těchto bytech však stoupá, je tedy jisté, že i u nás ceny loftových bytů budou do budoucna značně stoupat. Loftové byty tedy mohou jejich majitelům přinést nejen možnost výjimečného bydlení, ale také velmi dobrou životní investici. Některé z loftů jsou navíc doplněny střešní terasou, což jejich atraktivitu ještě zvyšuje.

V Praze je možné loftové byty nalézt například v klidné lokalitě Prahy 4 v Nuslích, v přestavěné bývalé administrativní budově továrny Regula, v přímém sousedství Grébových sadů.