Postup krok za krokem při rekonstrukci bytu

shutterstock.com

shutterstock.com

Váš byt již nevyhovuje vašim potřebám a chystáte se na jeho rekonstrukci? Je samozřejmé, že vás tento krok bude stát mnoho sil a peněz, nicméně proč si jej kazit. Vytvořte si svůj byt, tak jak jste si vždy přáli! Abyste věděli, že v tom nejste sami, přinášíme vám v tomto článku pár tipů, na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Rekonstrukce kuchyně

V kuchyni je nejdominantnější změnou jistě kuchyňská linka. Dnes můžete vybírat z mnoha materiálů, designů. Můžete zvolit levnější varianty, typu Ikea, nebo si nechat linku vyrobit přímo na míru. Taková bude originálnější, avšak minimálně jednou tolik dražší. Dobré také je vytvořit si pracovní plochu tak, aby nebyl případný nepořádek vidět přímo ode dveří. Také nezapoměňte na možnost vybudovat špajz. Velký stůl, kam se vejde celá velká rodina, je pak základem. Dále byste měli přemýšlet o podlaze.

Koberce v kuchyni jsou z hygienických důvodů dnes vyjímkou, lina málokdy udržíte bez větších či menších fleků, plovoucí podlaha sice hřeje více než například dlažba, ale také není příliš praktická, vzhledem k tomu, že by neměla přijít do styku s nadměrných množstvím vody. Dlaždice se tak zdají nejpraktičtější, pokud je navíc zkombinujete s podlahovým topením, není téměř co řešit. Využijte vašeho prostoru a pokud můžete spojte kuchyni s obývacím pokojem. „Je to současný hit, ale také velice praktický krok.“ dodává pan Zemánek z firmy Rekonstrukce bytů Brno.

Malá paneláková kuchyně, zdroj: shutterstock.com

Malá paneláková kuchyně, zdroj: shutterstock.com

Rekonstrukce ostatních místností

Pokud se chystáte zrekonstruovat i ostatní místnosti, jako je ložnice, obývací či dětský pokoj, jedná se zejména o otázky topení. Na výběr opět máte klasické radiátorové, nebo podlahové. Pokud se pro druhé zmíněné rozhodnete ideálním řešením je udělat jej v celém bytě, ovšem lze ho dát pouze do některé místnosti. Dalším bodem, který byste měli vyřešit jsou okna a dveře, které by měly být v jednotném stylu. Okno by mělo mít dostatečnou zvukovou i tepelnou izolaci, také by však mělo propouštět dostatek světla.

Co se dveří týče, nikdy byste neměli otvor zvětšovat bez porady se statistikem. Stejně tak pokud byste chtěli zbourat určitou zeď, je nutné si tyto úpravy nechat schválit statikem. Pokud byste naopak rádi nějaký pokoj rozdělili, nemusíte stavět rovnou zeď, ale můžete vytvořit dělící příčku například z oboustranné knihovny, která by neměla chybět v žádném obývacím pokoji. O dalších podobných chybách, kterých se můžete dopustit si přečtěte v tomto článku.

Nový nábytek pořídíte velice snadno, dnes už i přes internet. Během celé rekonstrukce byste však měli mít na paměti, že méně je více. Nenakupujte věci dopředu, ale až budou skutečně aktuální.

Rekonstrukce bytového jádra

Rekonstrukce bytového jádra bývá jedna z nejnáročnějších. Obvyklým požadavkem bývá koupelnu zvětšit, případně propojit se samostatnou místností, kde je umístěno WC. Je to jedna ze zásadních otázek, pokud se rozhodnete pro spojení místností, rozšíří se vám celkový prostor, nicméně zmenší soukromí. Ovšem, pokud v bytě bydlíte sami, nemusíte vám to vadit.

Umyvadlo vybírejte nejen podle jeho designu, ale podle potřeb domácnosti. Pokud v něm chcete prát menší prádlo, nebo mýt například vlasy, pořiďte si hluboké, nikoli krásné mělké. Obdobné pravidlo platí i v případě, zda váháte mezi sprchovým koutem a vanou. Kompromisem je pak pořízení si vany se zástěnou. Co se týče baterií, měli byste volit jednoho výrobce. Jen tak máte jistotu, že budou spolu vypadat dobře.

Čeká vás však nejen řešení interiéru, ale i praktických věcí jako je vedení vody, odpadů a elektřiny. „Ne všechny požadované úpravy mohou být ve vašem bytě jednoduše proveditelné.“ mluví ze zkušenosti pan Zemánek z firmy specializující se na rekonstrukci bytových jáder v Brně. Pokud je součástí vašeho bytu umakartové jádro, měli byste původní zdi odstranit a postavit nové. Ve většině případů jsou ty původnívelice slabé na to, aby například unesli obklad, navíc jimi velice těžko povedete elektřinu. Dále byste měli vyřešit topení, případně vstup do koupelny.