Posuvné dveře vytváří elegantní přechod mezi interiérem a exteriérem

shutterstock.com

shutterstock.com

Moderní interiér se opírá o vzdušnost a prosvětlenost vnitřního prostoru. Tohoto efektu lze skvěle dosáhnout především u rodinných domů, kde může celou jednu či dokonce dvě stěny domu vyplnit prosklená plocha. Velká skleněná plocha zajistí nejen dostatek světla, ale velmi citlivě také odděluje interiér od exteriéru. Díky velké prosklené ploše se i při zavřených oknech a dveřích můžete cítit jako byste se nacházeli v zeleni vaší zahrady.

Dveře do zahrady

Velmi příjemné je moci vstoupit rovnou z obývacího pokoje do zahrady nebo na terasu. Proto velké prosklené plochy neslouží pouze jako okna, ale jejich část je otevíratelná. Jednou z možností, jak vstoupit do zahrady, je instalace francouzského okna. Dřevěné francouzské eurookno však nemůže mít libovolný rozměr. Vstup do zahrady se tak může jevit zbytečně stísněný. Navíc se takové dveře neobejdou bez poměrně vysokého prahu, který výrazně opticky předěluje venkovní a vnitřní prostor. Navíc tvoří bariéru pro osoby s pohybovým omezením.

Pokud toužíte po velkých prosklených dveřích, které při otevření dokonale propojí zahradu s vaším interiérem, zvolte raději posuvné dveře. Ty se hodí do všech rodinných domů, ale také do moderních bytů s prostornou terasou se zahradním grilem a je možné je instalovat do novostavby i do rekonstruovaného objektu. Volit můžete hned ze dvou typů posuvných dveří.

Zdvižně posuvné dveře – HS portál

Velmi komfortní a oblíbený je systém HS portál. Jedná se zdvižně posuvné prosklené dveře. Při otevření se totiž dveřní křídlo mírně nadzvedne, odbrzdí, ustaví se do vodící kolejnice a je možné je posunem otevřít. Práh je zcela bezbariérový, jelikož vozíky, po nichž se dveře pohybují, jsou ukryty přímo ve dveřním křídle. Dveře se otevírají paralelně s rámem a neotvíratelnou prosklenou stěnou. Při plném otevření tedy dveře překrývají vedlejší stěnu a dveřní křídlo neční do prostoru. Je však třeba počítat s dostatkem místa vedle otevíratelného křídla, aby ho bylo kam posunout.

Posuvné dveře typu HS portál, zdroj: mirador.eu

Posuvné dveře typu HS portál, zdroj: mirador.eu

Systém HS portál je vhodný všude tam, kde si přejete prosklené dveře velkých rozměrů, které mají zákonitě vysokou hmotnost. Jejich ovládání je velmi snadné a otevírání dveří lze ovládat jak mechanicky, tak i elektronicky.

Sklolaminátový práh je vyvýšen maximálně 18 mm nad povrchem. Tím je zajištěn hladký bezbariérový přechod mezi terasou a interiérem.

V nabídce naleznete posuvné dveře HS portál jak jednokřídlé, tak i dvoukřídlé s různými variantami směru otevírání křídel. Šířka jednoho dveřního křídla může čítat od 720 až do 3335 mm.

Postupem času se stále vylepšují tepelně izolační vlastností posuvných dveří. Nový typ kování i těsnění zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci. U pasivních domů je však vhodné zvolit pouze jednokřídlé dveře, které se vyznačují lepšími tepelně izolačními vlastnostmi než dveře dvoukřídlé.

Posuvné dveře vytvářejí široký průchod, zdroj: mirador.eu

Posuvné dveře vytvářejí široký průchod, zdroj: mirador.eu

Posuvně skládací dveře – FS portál

Skládací systém se využívá rovněž pro vstup na terasu či do zimní zahrady a je vhodný všude tam, kde je třeba otevřít jednu nebo více částí oken. Při otevření se prosklená dveřní křídla skládají do harmoniky, nevyžadují tedy žádný prostor vedle dveří pro otevření jako je tomu u posuvných dveří. Posuvně skládací dveře mohou klidně sousedit se zdí. Je však třeba počítat s tím, že při otevření ční složené dveřní křídlo do prostoru obývacího pokoje.

Velkou výhodou je vysoká variabilita dveří. Dveře se mohou skládat hned z několika křídel oddělených rámem, která se skládají do harmoniky. Šířka jednoho křídla se může pohybovat od 330 do 900 mm. Několik křídel vedle sebe tak může vytvořit velice dlouhou prosklenou stěnu, která půjde plně otevřít.

Vozíky pro posuv dveří jsou opět součástí dveřního křídla a zajišťují hladký a nehlučný pohyb dveří. I tento typ posuvných dveří opět ocení lidé na vozíčku, protože předěl interiéru a exteriéru je opět bezbariérový.

Celoobvodové těsnění zajišťuje skvělé tepelně izolační vlastnosti, díky nimž je možné instalovat FS portál i v pasivním domě.