shutterstock.com

shutterstock.com

Většina firem se při přejímání a přemisťování materiálu či zboží neobejde bez mechanických pomocníků. Pro přepravu nákladů o velkém objemu či hmotnosti je třeba využívat kvalitní manipulační techniku. Do této kategorie se řadí množství strojů, mezi nimi i ruční manipulační technika. Ačkoliv se jedná o méně robustní stroje, zastanou velké množství prací. Expertem v oblasti výroby manipulační techniky je společnost Jungheinrich.

Ruční paletové vozíky

Ruční paletové vozíky slouží k přepravě lehčích břemen na kratší vzdálenosti. Jejich konstrukce je velmi robustní a je vyrobena z pevné oceli, tím je zajištěna dlouhá životnost paletového vozíku. Ergonomická oj a ruční ovládání vozíku jsou konstruovány tak, aby byla usnadněna manipulace s vozíkem. Vozík může lehce ovládat levák i pravák, navíc má paletový vozík velmi citlivé ovládání zdvihu. Dalším plusem je velmi tichý chod stroje.

Tip: Využijte virtuální kancelář pro vaši firmu, více se dozvíte zde

Ruční paletové vozíky se liší v mnoha parametrech. Jedním z nich je nosnost vozíku. Ta se pohybuje u běžných paletových vozíků od 2 200 Kg až po 3 000 kg. Speciální nůžkové paletové vozíky potom mají nosnost zhruba 1 000 kg.

Ruční paletový vozík, zdroj: jungheinrich.cz

Ruční paletový vozík, zdroj: jungheinrich.cz

Z hlediska použitého materiálu rozlišujeme ruční paletové vozíky:

 • ocelové
 • nerezové – ty mohou být nerezové částečně nebo kompletně. Tento typ vozíku nabízí výbornou ochranu před korozí a zároveň umožňuje dokonalou hygienu povrchu.
 • pozinkované – pozinkované paletové vozíky jsou odolnější vůči korozi než běžné ocelové vozíky, jejich pořizovací cena je však nižší než v případě nerezových vozíků

Paletové vozíky se mohou od sebe lišit i vybavením a přídavnými funkcemi:

 • běžné paletové vozíky – jsou vhodné pro přemisťování nákladu na kratší vzdálenosti
 • paletové vozíky s váhou – tyto vozíky umožňují přesnou kontrolu hmotnosti nákladu, některé typy jsou navíc doplněny o zabudovanou tiskárnu
 • nůžkové paletové vozíky – umožňují zdvih vidlí do výšky, čímž lze vytvořit vodorovnou plochu nahrazující pracovní stůl
 • vysokozdvižné paletové vozíky – pokud potřebujete stroj, který budete využívat především jako paletový vozík a jen občas potřebujete založit nějaké zboží do vysokých regálů, oceníte vysokozdvižný ruční paletový vozík s nosností 1 000 kg a výškou zdvihu 3 metry.

Ruční vysokozdvižné vozíky

Ruční vysokozdvižné vozíky jsou velmi univerzálním pomocníkem. Využijete je při vykládce kamionu, na přepravu zboží do skladu i při zakládání do skladových regálů.

Ruční vysokozdvižné vozíky firmy Jungheinrich jsou vybaveny bezpečnostními prvky, které například hlídají rychlost pohybu vozíku v zatáčce, aby nedošlo k jeho převrácení. Fukce SpeedControl zase hlídá, aby nedošlo ke zpětnému pohybu vozíku při stoupání.

Ručně vedený vysokozdvižný vozík, zdroj: jungheinrich.cz

Ručně vedený vysokozdvižný vozík, zdroj: jungheinrich.cz

Ruční vysokozdvižné vozíky se od sebe liší svými rozměry, nosností i výškou zdvihu. Nosnost se pohybuje zpravidla od 1 do 1,2 tuny, některé typy se však mohou pochlubit nosností až 2 tuny. Výška zdvihu se pohybuje od 1,6 m do 5,35 m.

I v kategorii ručních vysokozdvižných vozíků můžete najít také nerezové modely.

Výběr konkrétního typu ručního vysokozdvižného vozíku závisí na potřebách vaší firmy. Vysokozdvižné vozíky mohou nabídnout například vybavení navíc ve formě:

 • přízdvih koleček pro přejezd rampy
 • vybavení podpůrnými rameny s širokým rozchodem – je vhodné u vozíků s vysokým zdvihem, rameny zvyšují jeho stabilitu
 • skládací plošinka pro spolujízdu – u vozíků vhodných pro přepravu na delší vzdálenosti
 • úprava pro přepravu dvou palet nad sebou
 • samonosné vozíky jsou vhodné pro přepravu příčně uložených palet, atd.

Další druhy manipulační techniky najdete na stránkách www.jungheinrich.sk

Komentáře (0)

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.