Průvodce výběrem správného typu obkladu do vašeho interiéru

shutterstock.com

shutterstock.com

Obklady stěn máme spojeny především s koupelnou a kuchyní, kde mají chránit zdi před odstřikující vodou. Ale obklad stěn lze využít i v dalších místnostech bytu. Mohou tvořit nejen funkční ochranu stěn, ale také zajímavý doplněk interiéru. Jak postupovat při výběru obkladů do interiéru?

Zvolte materiál obkladů

Možná vás překvapí, kolik různých materiálů je možné k obložení stěn zvolit. Všichni známe především klasické keramické obkladačky. Ty jsou ostatně také nejrozšířenější a nejoblíbenější pro nízkou pořizovací cenu i širokou nabídku různých barev i vzorů.

Dnešní moderní stavební technika umožňuje vytvořit dříve nevídané kreace

Nicméně obklady stěn pořizujeme na dlouhé období i několika desítek let. Proto se na nich nevyplatí šetřit. Zvolte takové obklady, které budou nejen kvalitní, ale především takové, které pozvednou váš interiér.

Podívejme se, jaké materiály se pro obklady stěn nabízí:

  • keramické obklady – dlouhodobá klasika, prodávají se v různých formátech od menších čtvercových kachliček přes velké čtverce či obdélníky až po mozaikové vzory, velké množství barev i povrchů (lesklý, matný, drsný, plastický, hladký) dokáže uspokojit každého zákazníka a umožní sladit obklady se zařízením jeho interiéru
  • skleněné obklady – skleněné obkladačky působí velmi elegantně, umožňují vytvořit průhlednou nebo poloprůhlednou lesklou plochu, jsou velmi oblíbené především na stěny u kuchyňských linek, ale velmi efektně působí také v okolí krbu – ve skleněných dlaždicích se působivě roztančí odlesky plamínků
  • cihelné obklady – jedná se o obklady z cihlářské hmoty nebo přímo o tenké pláty cihel, obklady mají rozměry jako běžné cihly, aby vypadaly věrohodně a dodávají s v několika barevných odstínech. Cihlové obklady se výtečně hodí opět k obložení stěny v okolí krbu, ale výtečně vypadá také cihlový obklad v obýváku bez krbu nebo v předsíni.
  • kamenné obklady – nejčastěji se využívají obklady mramorové, případně obklady z přírodního kamene travertin
  • kovové obklady – velmi netypicky a zajímavě vypadají kovové obklady, barevně jsou nejčastěji laděny do zlaté, stříbrné či bronzové barvy, vyznačují se luxusním vzhledem, jsou vhodné především do obývacích pokojů či vstupních hal, kde vypadají efektně a zároveň nehrozí jejich velké zašpinění
  • korkové obklady – méně známé jsou korkové obklady, korek je přírodní velmi příjemný materiál, který je teplý na dotyk a překvapivě odolný vůči vlhkosti. Ač se to na první pohled zdá nemožné, jsou korkové obklady vhodné dokonce i do koupelen. Na korek se používá povrchová úprava především pro zajištění snadnějšího čištění a zamezení vzniku skvrn.
Interiérový obklad z travertinu, zdroj: travert.sk

Interiérový obklad z travertinu, zdroj: travert.sk

Jakou zvolit barvu?

Výběrem méně obvyklých materiálů jako kov, korek, kámen nebo cihly již ovlivníte také volbu barvy obkladu. Tyto materiály nabízí pouze několik odstínů, často dokonce pouze různou světlost jedné barvy. O to více vynikne zvolený materiál.

Ale v případě, že jste zvolili keramické nebo skleněné obklady, výběr barvy jste si nijak neusnadnili. V nabídce naleznete všechny existující barvy. Vybírejte ale pečlivě. Již jsme zmínili, že volbou obkladů ovlivníte vzhled vašeho bytu na dlouhé roky dopředu. Nenechte se proto strhnout nějakým krátkodobým aktuálním trendem a volte raději nadčasová řešení, která se vám neokoukají.

Velmi oblíbené jsou všechny odstíny přírodních barev – nejčastěji odstíny hnědé od světle béžové až po čokoládovou. Ohlížejte se také na velikost prostoru, který budete obkládat. Do malých místností volte raději světlejší obklady, do velkých prostor si můžete troufnout vybrat i tmavé barvy. Barvu nezapomeňte sladit s barvou dlažby.

Keramické obklady nabízí nejen různé barvy, ale také různé velikosti tabulek. Zajímavou variantou jsou mozaikové obklady, které jsou rozděleny na malinké čtverečky v různých odstínech jedné barvy nebo dokonce hned tvořené kombinací několika různých barev. Mozaikové obklady jsou vhodné do kuchyní i koupelen. V koupelnách však buďte obezřetní a neaplikujte mozaiku na velké plochy. Využijte ji pouze jako osvěžení části zdi.